Glosa k současné politické situaci

V minulé glose jsem vyslovil přání, aby při řešení stávající situace, potlačili politici svou stranickou příslušnost na úkor potřeb státu. Přál jsem si státnické nikoliv politické jednání.


Občanská demokratická strana vědoma si důležitosti ekonomické krize, přistoupila na všechny možné kompromisy v zájmu dohod všech politických stran. Tento krok se nedělal rozhodně lehce a nebyl prost oprávněné kritiky vyznavačů pravicové politiky. Ale tak už to s kompromisy chodí.

O to větší překvapení nás čekalo v úterních dopoledních hodinách, kdy Jiří Paroubek se svou sociální demokracií pošlapal všechny předchozí dohody, popřel všechna svá prohlášení o nutnosti předčasných voleb. Podíváme-li se na předchozí jednání Jiřího Paroubka, nemělo ty pro nás být zas takovým překvapením. Na jaře svrhl vládu uprostřed českého předsednictví EU, aniž by byl ochoten převzít odpovědnost za chod státu. Situace se opakuje s pravidelností švýcarských hodinek.

Poučení, které z toho plyne, není povzbudivé. Veškeré kroky ODS ke kompromisu nejsou našimi politickými oponenty považovány za vstřícnost, ale za slabost. V takové atmosféře se slušná politika dělat nedá. S Jiřím Paroubkem přišla politika brutality, populismu, lží a pomluv. Bohužel politika v určitých kruzích naší společnosti vítaná a úspěšná. V restauracích IV. a nižší cenové skupiny můžeme slyšet: „ Ten jim to nandal, ten je dostal, ten jim dal zahulit“. To je také jediný cíl sociálně demokratické politiky vedené Jiřím Paroubkem – cíl destrukce. Levice vyhrává především ve chvílích, kdy je společnost znejistěná obavami z budoucnosti. Tedy čím hůře, tím pro levici lépe.

Je to pro nás varování. Nesnažme se o nepřiměřenou konfrontační politiku, byť v určitých vrstvách společnosti politiku úspěšnou. Naši voliči se rekrutují z jiných vrstev našich spoluobčanů. Z těch vrstev, kterým není naše republika lhostejná. Z těch vrstev, které mají své děti rády a nechtějí jim předat vyjedený stát s dluhy a před bankrotem.

Vstupme nyní klidně do opozice, nechme Paroubka, aby si své Pyrrhovo vítězství užil. Zachovejme klid, nenechme se otrávit. Postavení silné opozice do řádných voleb nám lépe umožní kontrolovat to dnes nejdůležitější – tvorbu státního rozpočtu.

Tomáš Grulich, senátor